Aktualności
Gościliśmy Holendrów

20.04.2018

Kawałek historii naszego MB Citaro #300

   Na początku kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć w zajezdni trzech Holendrów, którzy (jak każdy miłośnik komunikacji miejskiej) poświęcają swój wolny czas na śledzenie losów konkretnych autobusów. Panowie Joffrey Schluter, Niels Veldhuizen i Bart Mestrom doskonale znają naszego Mercedesa Benz Citaro O530G #300 jeszcze z czasów, kiedy jeździł w Holandii (jeden z Panów nawet był kierowcą tego Mercedesa). Panowie, śledząc jego losy w internecie, postanowili sprawdzić, jak się miewa Ich znajomy „Mietek” po czterech latach eksploatacji w MZK K-Koźle. W ślad za wizytą otrzymaliśmy miłą wiadomość, a w niej cenne informacje na temat przeszłości naszej „trzysetki”. Oto, co Panowie napisali:

   „Dzień dobry.

   W ostatni wtorek (3 kwietnia) pojechaliśmy Was odwiedzić i zrobić kilka zdjęć autobusu 300 (Mercedes-Benz Citaro).

   Ponieważ odwiedziliśmy Polskę podczas wakacji, poszperaliśmy w Internecie, aby prześledzić losy dawnych autobusów Qbuzz w innych krajach. Dowiedzieliśmy się, że nasz autobus o numerze taborowym 3094 został wywieziony do Polski i wszedł do służby w MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, więc postanowiliśmy Was odwiedzić.

   Niektóre informacje na temat autobusu: W 2009 r. Wszedł do służby w Qbuzz, w holenderskim mieście Groningen. Autobus został wykorzystany do obsługi tzw. "P + R Citybus" (parkuj i jedź autobusem). Usługa ta została wprowadzona w celu transportu ludzi z większych miejsc parkingowych na przedmieściach do miejsc pracy w mieście. Miało to na celu „wyciągnąć” ludzi z samochodów do autobusów. Ponieważ nowa formuła Qlink została wprowadzona w 2013 r. (Autobusy Qlink mają prawie te same kolory, co 300), autobus stał się niepotrzebny. Qbuzz zwrócił go Evobusowi i zakończył umowę dzierżawy.

Przesyłam zdjęcie autobusu w niebieskich barwach Citybus.

Przede wszystkim bardzo dziękuję za poświęcony nam czas i gościnność.

 

Z poważaniem,

Joffrey Schluter, Niels Veldhuizen and Bart Mestrom.”

 


Tabor autobusowy dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013
EU LOGA

Gmina Kędzierzyn-Koźle w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 - 2013 „Inwestujemy w Twoją przyszłość” - działanie 3.2 Transport publiczny, zrealizowała dwa projekty pn.:

  1. „Zakup taboru autobusowego dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu – etap I”,
  2. „Zakup taboru autobusowego dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu – etap II”,

czytaj więcej